Posted on

Kam na brusle ve městě?

Bruslení ve městě

Kam na brusle v Praze?

Mapa pražských kluzišť

Pro zobrazení kluzišť rozklikněte.

V Praze mají bruslaři možností poměrně dost.

Kluziště pod Žižkovskou věží (Ice Park Tower Park Praha)

Cena: 100 Kč / Snížená cena: 80 Kč / Rodinné vstupné: 250 Kč

Mahlerovy sady 1, 130 00 Praha 3 / Facebook / web

Bruslení – Arkády Pankrác

Denně 9-21 a za každáho počasí.

Na Pankráci 86, 140 00 Praha 4 / Facebook / web

Kluziště na Františku přímo v centru města.

Veřejnost bruslí většinou v době 8h – 15h a pak 15.30 – 17:30, ale určitě si daný den ověřte raději i na rozpisu na webu kluziště.

Ceny za hubičku: 70,- Kč, snížená 40,- Kč.

Kozí, 110 00 Praha 1

Chlapec bruslící na ledě

Galerie Harfa – bruslení na střeše

Cena: 50,- Kč. Děti do 150 cm a jejich nebruslící doprovod zdarma.

Českomoravská 2420/15a, 190 93 Praha 9

Kluziště na Letné

Největší kluziště v Praze vyhlašuje sezónu na data 1. 12. 2018 až 24. 2. 2019.

Nabídne dvě ledové plochy – hlavní a navíc samostatně oddělenou dětskou plochu (skoro stejných rozměrů). Ostření i půjčovna bruslí k dispozici.

Otvírací doba 9-21. Vstup ZDARMA.

Letenská pláň, naproti Spartě, 170 00 Praha 7

Posted on

Jak vybrat lyže pro sebe i vaše nejmenší?

Lyžující dítě

Kde jsou ty doby, kdy jste vybírali mezi pár modely sjezdovek? Trh s lyžemi se v posledních letech pořádně rozjel, a pokud nevíte, podle čeho je vybírat, můžete sklouznout do problémů… Proto vám pomůžeme vybrat lyže přesně pro vás.

V prvé řadě zhodnoťte své lyžařské zkušenosti a ambice:

 • Univerzální (tzv. Allround) lyže volte, pokud jste začátečník a (nebo) berete lyžování pouze jako relax. S nimi zvládnete hravě první lyžařské obloučky. Pokud jdete po zážitcích a ne po rychlosti, zaručeně si je oblíbíte.
 • Sportovní sjezdové lyže jsou ideální pro pokročilejší lyžaře, kteří už mají v malíku techniku sjezdu.
 • Závodní sjezdové lyže využijí lyžařská esa, která mají své lyže dokonale pod kontrolou. Lze na nich vyvinout maximální rychlost. V nabídce běžných obchodů je nenajdete.

Podle vašich lyžařských dovedností volte také tvar skluznice. Platí, že čím větší vykrojení (čím menší rádius), tím je jízda na lyžích snazší – například v ostrých zatáčkách. Pro začátečníky doporučujeme rádius 9-12 metrů. Pokročilejší sjezdaři mohou zvolit vyšší rádius, který zajistí rychlejší jízdu.

Tuhost lyží opět volte podle vaší úrovni pokročilosti. Začátečníci a rekreační lyžaři by měli upřednostnit měkčí lyže (s kompozitovým jádrem), na kterých se snadněji udrží. Zároveň ale mohou při vyšší rychlosti nepříjemně kmitat. Proto jsou tu tvrdší lyže (s dřevěným jádrem) pro otrlé sjezdaře. Ty zvládají vysokou rychlost bravurně, na slalom je ale nutné vyvinout více energie, neboť hůře zatáčejí.

Šířka lyží závisí na terénu, kde s nimi chcete jezdit. Na sjezdovku se hodí lyže s šířkou do 70 milimetrů, na nichž se vám bude snáze přenášet váha na hranu. V hlubokém sněhu se naopak neztratí modely all-mountain s širší kluznicí, díky kterým se nebudete tak hluboko bořit.

Pokud vás zajímá značka lyží, mezi ověřené patří např. Atomic, Head, Elan, Voelkl, Rosssignol, Salomon, Fisher či Blizzard. Lyže různých značek si však jsou parametry hodně podobné, proto se zbytečně nefixujte na jediného výrobce.

Spíše zohledněte cenu, kdy dobré modely začínají na 4 tisících Kč. Zkušení jezdci, kteří hledají maximální kvalitu, nemohou jít pod 20 tisíc Kč.

lyžování - lyžar na sjezdovce

Jak vybrat délku lyží?

Délka lyží se vždy posuzovala jako první, dnes je to ale jedno z posledních kritérií pro správný výběr. Obecně platí, že lyže má být nejméně po bradu a nejvýše 10 cm nad hlavu. Kratší lyže (chybí jim 15-20 centimetrů do vaší výšky) využijí jak začátečníci a mírně pokročilí, tak i lyžaři s nižší tělesnou hmotností, kterým by se na delších lyžích hůře zatáčelo. Hodí se také na freestyle lyžování (do terénu).

Za delší lyže se považují ty, které odpovídají vaší výšce. Lze na nich vyvinout vyšší rychlost, ale předpokládají od lyžaře dostatek zkušeností.

Lyže nad výšku své postavy využijí hlavně experti a lidé s nadprůměrnou hmotností.Při výběru délky lyží by měla platit zákonitost: čím méně zkušený lyžař jste, tím kratší lyže byste si měli vybrat.

Jak vybrat dětské lyže

Děti mají zpravidla méně zkušeností s lyžováním než dospělí. O to je důležitější vybrat přesně ten správný model.

Hned ze začátku vyřešte délku lyží. Pro malého lyžaře jsou vhodné lyže o 10-20 centimetrů kratší, než sám měří. Mají tedy sahat zhruba po bradu. Na delších lyžích pro ně bude obtížné zatáčet, a dokonce i zastavit. Navíc hrozí, že si na nich vytvoří špatné návyky (např. záklon).

U lyží nad 100 cm se začínají objevovat tvrdší modely s menším vykrojením pro „malé závodníky“. Pokud ale vaše dítě není sportovně zaměřené, vyberte mu lyže měkké a více vykrojené. Vykrojení zajistí mnohem lepší ovladatelnost a v kombinaci s malou podélnou tuhostí přivede dítě mnohem rychleji k paralelnímu vedení lyží.

Speciálně pro malé děti existují plastové lyže. Ať vás ale ani nenapadne brát s nimi dítě ven. Pro běžné lyžování jsou zcela nevyhovující a váš potomek se na nich lyžovat nenaučí. Plastové lyže jsou vhodné leda na doma pro trénink chození po koberci, případně pro chůzi po sněhu na rovině.

Posted on

Jak vybrat správnou lyžařskou helmu

Lyžař s detailem lyžařské helmy

Na lyžích se stává řada úrazů. Myslete na svou bezpečnost a noste kvalitní lyžařskou helmu. Pomůžeme vám vybrat vhodnou helmu, která odpovídá vašim potřebám i úrovní pokročilosti.

Přilbu vám zákon nepřikazuje, ovšem řada odborníků ji důrazně doporučuje. U dětí je nošení helmy nepsanou povinností. Většina lyžařských škol dokonce vaše dítě odmítne, pokud ji nebude mít.

Konstrukce

Lyžařské helmy mají tři základní konstrukční řešení:

 • Halfshellové (poloskořepinové) s měkkými textilními ušnicemi, které zajistí lehkost a elegantní vzhled. Navíc je v nich lépe slyšet. Ušnice lze snadno odepnout, což se může zejména v teplejších dnech hodit.
 • Fullshellové (celoskořepinové) s pevnou plastovou skořepinou chrání celou hlavu včetně uší. Jsou bezpečnější, ale o trochu těžší. Lze na ně připevnit chránič brady a čelisti (integrál), čímž si zajistíte ještě vyšší ochranu.
 • Integrální helmy mají tento chránič připojený neoddělitelně. Hodí se zejména pro extrémní freeride (jízdu mimo sjezdovky) a závodníky. Mohou ji ale využít i lyžaři, kteří v minulosti utrpěli úraz v oblasti obličeje a potřebují nadstandardní ochranu.

Konstrukci přilby dále rozdělujeme podle technologie na:

 • In-mold helmy, které se skládají z vnitřní vrstvy silně stlačeného polystyrenu pevně spojeného s vnější nárazuvzdornou plastovou skořepinou. Při nárazu polystyren spolehlivě ochrání vaši hlavu, ale zdeformuje se. Proto ji musíte po větším nárazu vyměnit. Výhodou in-mold konstrukce je nízká hmotnost při zachování vysoké ochrany.
 • Helmy sinjected technologií (tzv. sendvičové helmy) se vyrábějí vstřikováním speciální pěny do vnější plastové skořepiny. Náraz neabsorbují bodově, nýbrž po celé ploše přilby. Jsou o trochu těžší než in-mold helmy, mají ale mnohem delší životnost i pevnější vnější skořepinu. Poskytují tedy vyšší stupeň ochrany.

Lyžař

Kategorie lyžařských přileb

Podle vašich lyžařských dovedností, zaměření a ambicí vybírejte mezi těmito kategoriemi přileb:

 • Rekreační helmy pro běžné lyžování na sjezdovce. Kladou důraz na komfort, mají elegantní design, a navíc i příznivou cenu. Obvykle mají halfshellové provedení a in-moldovou technologii s EPS výstelkou.
 • Helmy pro náročné ocení lyžaři, kterým si nevadí připlatit za nadstandard. Vynikají atraktivním designem a (nebo) bezpečností, pro níž využívají podobné technologie jako sportovní helmy. Mohou mít také zabudovaný audio systém nebo štít z plexiskla, který spolehlivě nahradí lyžařské brýle.
 • Sportovní helmy pro rychlou jízdu, freeride a slalomové závody. Často mají fullshellovou konstrukci a EPP výstelku zvládající i opakované nárazy. Kromě toho jsou vybaveny pokročilejším systémem odvětrávání, které lze přizpůsobit počasí a vaší aktuální lyžařské aktivitě. Mnoho modelů disponuje i dalšími ochrannými technologiemi (např. MIPS nebo Recco).

Velikost

Sebelepší bezpečnostní technologie vám ale bude k ničemu, pokud nevyberete správnou velikost přilby. Tu (překvapivě) nejlépe zjistíte jejím nasazením.

Helma má sedět natěsno a nesmí se na hlavě hýbat. Při předklonu s rozepnutým podbradním páskem nesmí z hlavy sklouzávat. Současně vás ale nesmí nikde tlačit. Doporučujeme vyzkoušet více značek, protože každý výrobce má trochu jiný tvar helmy. Při používání ji pak mějte utaženou tak, abyste mezi řemínek a bradu mohli vsunout dva prsty.

Nezapomeňte také vyzkoušet helmu i s brýlemi. Ani nákup brýlí a přilby od stejného výrobce vám nezaručí, že na vaší hlavě spolu budou sedět.

Příliš velký prostor mezi horní hranou brýlí a helmou způsobí nápor chladu na čelo. Pokud není naopak prostor žádný, dochází u ucpání ventilace na vršku rámečku a krycí molitan může nasávat vlhkost ze sněhu. Správně kompatibilní brýle mají pruženku („gumu“) připevněnou na brýlích hodně vepředu, aby dobře kopírovala tvar helmy.

Atestace

Při výběru lyžařské helmy nakonec ještě přesvědčte, že má odpovídající certifikaci. Tu vždy naleznete přímo na helmě. U nás se nejčastěji setkáte s normou ČSN EN 1077. Vyskytují se rovněž atesty ASTM F2040, Snell RS-98 a S-98.

Úrazy hlavy se řadí k těm nejvážnějším a častokrát zanechávají trvalé následky. A jedině kvalitní a správně vybrána helma dokáže většině z nich zabránit. Pro ještě vyšší bezpečnost při lyžování vám doporučujeme zakoupit také chránič zad („páteřák“).

Posted on

Jak vybrat boxovací pytel?

Boxovací pytel, boxující žena

Jste aktivním sportovcem či začátečníkem, který se věnuje boxu? Chcete se tomuto sportu věnovat profesionálně anebo chcete box pěstovat jen jako vhodnou aerobní aktivitu? Ať už je to jakkoli, základem vašeho domácího tréninku bude vhodný boxovací pytel.

Jak vybrat ten správný boxovací pytel pro vás?

Box není jen zálibou profesionálních boxerů, v posledních letech se z něj stává oblíbená pohybová aktivita lajků a nových nadšenců, stejně jako těch, kteří hledají vhodné cardio či posilovací cvičení na doma. Anebo potřebují prostě jen vypustit páru. Box je oblíbený nejen u mužů, ale i u žen. A aby celá záležitost neztratila po pár návštěvách fitka svůj smysl, mnohým přijde k duhu i domácí trénink. Na ten je třeba především správný boxovací pytel.

Kritéria výběru

 • V první řadě je třeba vzít v úvahu následující kritéria: jaká je vaše výška a váha, pro jaký konkrétní účel boxovací pytel potřebujete a také pro koho. Pokud ho chcete pro své ratolesti, je dobré vědět, že na trhu se dá sehnat např. i dětský boxovací pytel vhodných rozměrů či pro zábavu.
 • Dalším parametem výběru je samotná váha pytle. Hmotnost boxovacího pytle by měla být stejná jako ta vaše. Pokud jde pouze o fitness, může být váha pytle poloviční. V případě, že jste úplný začátečník, dbejte na to, aby hmotnost pytle nepřesáhla 35 kg.
 • Dalším kritériem výběru je délka pytle. V tomto případě je třeba vybírat podle toho, zda jde o trénování samotného boxu nebo bude aktivita spojena i s výkopy. V prvním případě postačí délka 80 až 120 cm, při výkopech je vhodnější délka 200 cm.
 • Stejně důležitý je také materiál boxovacího pytle. Zde máte na výběr z několika možností. Nejčastějšími materiály jsou koženka či pravá kůže, vinyl a plátno. Nejdražší (a také nejkvalitnější) variantou, která zaručuje dlouhou životnost tohoto náčiní, je pravá kůže.
 • Když jsme u povrchového materiálu, nelze opomenout ani samotnou výplň. V případě dražší varianty se obvykle jedná o výplň kůží nebo pískem. U levnějších provedení jsou výplně řešené textiliemi, drceným plastem či dokonce gumou. Ale můžete se setkat i s variantou plněnou vzduchem.

Boxování do boxovacího pytle

Kolik stojí boxovací pytel?

Co se týče ceny, ta je ovlivněna zejména materiály a samotnými rozměry. Můžete si pořídit boxovací pytel za pár stovek, ale i za několik tisíc. Ideální volbou pro nevybaveného začátečníka může být nějaká výhodně nabízená boxovací sada: pytel a rukavice. Pokud si zvolíte závěsný boxovací pytel, nezapomeňte započítat do výsledné ceny také držák na boxovací pytel.

Z jakých typů si můžete vybírat?

Můžete si vybrat tradiční závěsný boxovací pytel, stacionární boxovací pytel (volně stojící boxovací pytel) či například nafukovací boxovací pytel. Dalšími variacemi jsou boxovací hrušky a figuríny. Volba bude záviset zejména na tom, co a jak přesně chcete trénovat, ale i na prostorových možnostech vašeho bytu či domu. Pro fitbox a výkopy jsou ideální volně stojící pytle, zatímco pro trénink „pouze rukama“, tj. pro trénink jednoduchých úderů vám postačí boxovací hruška.

Posted on Napsat komentář

Jak si vybrat zimní brusle?

Dámské zimní brusle

Co by to bylo za Vánoce, kdyby jste si nezabruslili? Ať si už vyrazíte na zimní stadion, na zamrzlý rybník, nebo na hokej, potřebujete správné a kvalitní brusle. Poradíme vám s výběrem zimních bruslí na led pro pány, dámy i děti.

Právě to, kde plánujete bruslit, je nejzásadnější při výběru bruslí na led.

Rekreační bruslení

Pro veřejné bruslení a  běžné bruslení na zamrzlých plochách se řiďte především pohodlím brusle a cenou. Stačí vám obyčejný model od ověřených značek jako je CMM, Mission, Bauer nebo Reebok. Zásadní je ale vybrat správnou velikost bruslí na led. U bruslí na rekreaci můžete zvolit i trochu větší velikost než je vaše noha. Volíte mezi dámskými a pánskými bruslemi.

Pro inspiraci určitě pořádně prostudujte nabídku aktuálních modelů (můžete kliknout pro detail). Věděli jste, že se dělají například i brusle „dva v jednom“?

Pánské brusle

Pánské zimní brusle (kanady) mají mít co nejpevnější konstrukci, aby v nich noha jistě držela. Současně však musí být pohodlné a nesmí nohu svírat příliš silně. Pro vyšší komfort doporučujeme vybrat zimní brusle vyrobené z materiálu s termoregulačními vlastnostmi.

Dívčí a dámské brusle

Dámské brusle mívají speciální nože se zoubky určené pro ženský styl jízdy. Levnější nože jsou z uhlíkové (karbonové) oceli. Kvalitní modely jsou vybaveny noži z nerezavějící oceli a mají na povrchu mezinárodní značku kvality TŰV.

Pro vyšší komfort doporučujeme vybrat dámské brusle zateplené kožíškem. Zvýšený nárt se syntetickým kožíškem nejen hřeje, ale navíc lépe drží nohu v brusli.

Dětské brusle

Dětem dopřejte především atraktivní design, aby si své zimní brusle rádi nazouvaly. Trendem jsou tzv. roztahovačky se systémem nastavení velikosti brusle. Dělí se na tři kategorie velikosti:

 • S: 30 – 33
 • M: 34 – 37
 • L: 38 – 41

Pozor: Velikost roztahovačky nesmí být o více než 3 čísla vyšší než je noha dítěte.

Další skupinu dětských bruslí tvoří tzv. kačenky. Mají celokovovou konstrukci s nastavitelnou velikostí podvozku pomocí šroubů. Jsou určeny pro předškoláky s malou velikostí nohy. Spíše než na skutečné bruslení se hodí pro první krůčky na ledu.

Oblíbené jsou také dětské brusle 2v1, které umožňují výměnu podvozku. Díky tomu si vaše dítě užije bruslení v létě i v zimě ve stejném páru bruslí.

Děti na bruslích na zimním stadionu

Brusle na hokej

Pro sportovní výkony nebo intenzivní bruslení je ideální vybrat brusle opatřené materiálem, který dokáže odvádět pot a zároveň brusli zatepluje. Poté vybíráme podle následujících parametrů.

Velikost

Hokejová brusle musí sedět naprosto přesně. Profesionální a poloprofesionální modely mají  přizpůsobivý vnitřek, jejich tvarovatelnost však není nekonečná a nepomůže, pokud vyberete příliš malou nebo velkou brusli. Protože je noha při bruslení více zatěžována, musí být hokejová brusle zpravidla o půl čísla až číslo větší, než je vaše běžná obuv. Doporučujeme při zkoušení nosit ponožky, které budete mít i při hře.

Pokud nakupujete hokejové brusle online, vybíráte mezi těmito kategoriemi:

 • Žákovské brusle (Yth) velikosti 24–32 (EUR)
 • Juniorské brusle (JR) velikosti 33–39 (EUR
 • Seniorské brusle (SR) velikosti 40–48 (EUR)

Pro přesnější údaje musíte prostudovat tabulku velikosti bruslí na webu konkrétního výrobce.

U hokejových bruslí hraje velkou roli také šířka přední poloviny boty:

 • Úzká bota (C nebo N)
 • Běžně široká bota (D nebo R)
 • Široká bota (E nebo W)
 • Extra široká bota (EE nebo E2)

Vaše volba opět závisí na šířce vaší běžné obuvi – brusle musí být o trochu užší.

Herní dovednosti

Řadu hokejových bruslí volte podle vaší zdatnosti:

 • Brusle pro amatéry – Vhodné pro bezkontaktní hokej, kde se nestřílí moc často ani tvrdě. Mají měkčí výztuhu, která zajišťuje dostatečný komfort. Cena se pohybuje v rozmezí 1000-2500 Kč. Pokud s nimi nehrajete náročnou hru, budou vám dlouho sloužit.
 • Brusle pro polo-profesionály– Přebírají spoustu technologií od špičkových modelů, a přitom mají přijatelnou cenu. Jsou vhodné pro zkušenější hráče, kteří dokáží využít potenciál brusle a protihráči umí tvrdě vystřelit.
 • Brusle pro profesionály– Přináší maximální výkon a ochranu.  Jsou neuvěřitelně pevné a skvěle drží.  Stojí ale minimálně 8000 Kč.

Styl bruslení

Různé řady hokejových bruslí jsou navržené pro různé styly bruslení:

 • Frekvenční styl (Bauer Vapor, CCM JetSpeed) – Ideální pro dynamickou rychlost, náhlé změny směru a rychlosti, brzdy, otočky, starty a rozjezdy.
 • Silový styl(Bauer Supreme, CCM Tacks) – Pro široké oblouky a dlouhé odrazy; zajišťuje vysokou stabilitu.
 • Univerzální styl(Bauer Nexus, CCM Ribcor) – Kombinace obou předchozích stylů; hlubší střih; brusle jsou vybaveny pokročilými technologiemi.

Vybírejte hokejové brusle, které nejlépe vystihují váš styl.

Dětské brusle pro hokej

Dětem ani sebelepší hokejové brusle nezlepší jejich výkony. Navíc střely ani střety v dětském hokeji nejsou tvrdé, proto tvrdá brusle postrádá význam. Vybírejte pro vašeho potomka raději levnější a měkčí model, který ho nebude tlačit. Jak bude dítě stárnout a posouvat se do vyšších věkových kategorií, přecházejte na vyšší modelovou řadu dětských bruslí.

Úspěšné jste nakoupili a nemůžete se dočkat na led? Zabrzděte! Před první jízdou musíte nechat své zimní brusle na led nabrousit.

Co vám brusič neřekne: Brusle, které mají revoluční systém výměnných nožů T-Blade, se nemusí vůbec brousit.

Posted on Napsat komentář

Hot jóga jako ideální zimní aktivita pro zimomřivé

Žena cvičící jógu - hot yoga, bikram yoga

Pokud milujete teplo, může vás ve sportování poněkud limitovat, minimálně pocitově. Plavání nebo běhání jsou samozřejmě i v zimních měsících skvělé aktivity, ale přiznejme si, že je ocení hlavně ti, kterým chladnější období nevadí. Bohužel pro nás zimomřivé je to spíš utrpení. Není ale třeba propadat zbytečné skepsi. I v zimě se dá sportovat s radostí, pouze je třeba jít na to jinak.

Skvěle se hodí třeba hot jóga. Je úžasná hned v několika ohledech. Jednak se při ní výborně uvolníte a vyčistíte si hlavu od všedních starostí, ale kromě toho vám možná pomůže i proti migrénám či při bolestech zad. Hot jóga detoxikuje, čistí lymfatický systém a posiluje imunitu. Cvičit ve čtyřiceti stupních je zároveň zajímavé i tím, že se v teple snáze protáhnete. Jestliže u hot jógy vydržíte, za pár týdnů uvidíte výsledky i na svém těle. Postavu totiž hot jóga formujete maximálně efektivně. Bonusem pro všechny zimomřivé bude tolik vítané prohřátí organismu. Při 40 stupních Celsia to vlastně ani jinak nejde. Mimochodem, při této teplotě se v ásanách i více uvolníte a dosáhnete dál, než na co jste zvyklí v chladné místnosti.

Půjdete na hot jógu poprvé? Jak na to?

Vyražte s cílem si jógu užít a procítit své tělo

Hot jógy se nemusí bát ani úplní začátečníci. Některé lekce jsou pro ně přímo určen. Jako u klasické jógy je třeba řídit se především jednoduchým, a přitom moudrým pravidlem: každý cvičí podle svých aktuálních fyzických možností. Záměrem není překonávat ostatní nebo dát nohu stejně vysoko jako oni. Jde o vlastní prožitky. Při pravidelném cvičení sami uvidíte, jaké děláte pokroky, a to v relativně krátkém čase.

Než si ale nadšeně zakoupíte permanentku, určitě si vyzkoušejte jednu lekci jen tak, ne každému totiž příliš horké prostředí sedí a může se stát, že budete mezi těmi, které specifika hot jógy spíš odradí. Určitě se ale nenechte odradit zbytečně předem. Většina lidí teplu spíš propadne. Jakou si s sebou zvolit výbavu?

Žena cvičící jógu - hot yoga, bikram yoga

Podložka na hot jógu – s ručníkem či bez?

Kdo se někdy snažil udržet v pozici psa s hlavou dole na klouzavé podložce, ví, že solidní podložka bude asi základ. Správná podložka na hot jógu musí skvěle přilnout k podlaze a neměly by vám na ní klouzat ani ruce. Dobré podložky na hot a Bikram jógu jsou třeba z kaučuku, existují i podložky z juty – sice tvrdší, ale dají se podložit něčím měkčím – a třeba podložky značky Manduka je mezi jogíny prověřená klasika. Kromě toho by měla vaše podložka zvládnout absorbovat i vlhkost. Na to jsou skvělé bavlněné podložky. Pro začátek si můžete jógamatku půjčit ve studiu před lekcí a okouknout, co používají zkušenější. Určitě se vám ale bude hodit ručník.

Co na sebe? Jak vybrat oblečení na hot jógu

Vhledem k teplému prostředí si poděkujete, když toho budete mít při hot józe na sobě co nejmíň. Dlouhé legíny a huňatá trička moc neužijete. Krátké šortky, tílko, některé ženy cvičí dokonce jenom v minimálním topíčku – ve sportovní podprsence. Kromě toho můžete ale na Bikram/hot józe ocenit i něco, co vás možná ani nenapadlo či co řada milovníků jógy ani nezná – rukavice na jógu. Zpocené tělo klouže ještě víc než tělo při normální józe a v některých ásanách možná dost oceníte, když vám práci něco usnadní.

Posted on Napsat komentář

Ketodieta: rychlé hubnutí bez počítání kalorií

Keto dieta - jak na to a co jíst

Aktuální fenomén mezi dietami: ketodieta

Co je to KETODIETA?

Ketodieta je typ diety vyvinutý původně ke zdravotním účelům. V tomto směru byla známa spíše pod pojmem Atkinsonova dieta. Jedná se o vědecky uznávanou vysoce proteinovou stravu založenou na zvýšení příjmu bílkovin a tuků a snížení příjmu sacharidů. V řadách zájemců o lepší linii se s větším úspěchem rozmohla i méně striktní příbuzná ketodiety – nízkosacharidová strava (low carb, high fat). Základ obou diet je stejný – omezit množství sacharidů (a nahradit je do značné míry tuky). Ketodieta vám ale nasadí laťku mnohem výše. Zatímco nízkosacharidová strava někdy doporučuje snížit příjem sacharidů např. na 100 gramů denně, ketodieta nepřipouští víc než 50 gramů. Tuky můžete naopak volit spíše ty „nezdravé“. S klidným srdcem zapomeňte na nízkotučné jogurty a „zdravá“ másla.

Mezi pozitivní účinky ketodiety nepatří pouze hubnutí, i když právě to je asi největším důvodem jejího aktuálního rozšíření. Má řadu dalšíchprojevů a výhod. Některé z nich mohou samotný proces hubnutí značně usnadnit, jako např.:

 • minimální chuť na sladké
 • pocit plného nasycení
 • to, že nemusíte počítat kalorie

Řada lidí také uvádí, že se cítí lépe a lépe se jim myslí. Ketodieta má určitě vliv i na mozek, proto se doporučuje například epileptikům.

Její nevýhodou je určitě možný výskyt jo-jo efektu a možná i zvýšené únavy na začátku diety. Tyto projevy jsou ale do jisté míry individuální. Kromě toho se nedoporučuje diabetikům a těhotným či kojícím ženám.

Ketodieta funguje tak, že vaše tělo dostane do stavu označovaného jako „ketóza“. Ketóza nastává při snížení příjmu sacharidů a donutí vaše tělo spalovat místo cukrů uložené tuky. Díky dostatečnému přísunu bílkovin se hubnutí nedotýká vaší svalové hmoty.

Co jíst při KETODIETĚ?

Některé aspekty ketodiety vám její dodržování sice usnadní (např. snížená chuť na sladké), avšak co se týče skladby jídelníčku, může být její dodržování poměrně „oříšek“. V mnoha směrech jde proti našim představám o tom, jak zdravá strava vypadá. A hodně se liší i od toho, co si můžete dát k obědu v průměrné české restauraci či jídelně. Vyžaduje proto trochu studia a hodně příprav.

Kdo se chce této práci vyhnout nebo si chce účinek diety jen bezpracně vyzkoušet, může si dnes předem připravenou stravu objednat a vyzkoušet si její účinky bez většího úsilí či studia. Například Ketomix nabízí balíčky obsahující 1, 2 nebo 4 týdenní dietní program.

keto dieta - příklad potravin

Co jíst, rozhodnete-li se vařit si sami?

MASO

 • hovězí, kuřecí, vepřové, jehněčí, zvěřinu

PROTEINY

 • slaninu, vejce

RYBY

 • kapr, pstruh, tuňák, losos, treska, makrela, krabí maso, mušle, humr, chobotnice, krevety, ústřice

TUKY

 • máslo, olivový a kokosový olej

ZELENINU

 • s nízkým obsahem sacharidů
 • špenát, rukola, kapusta, cuketa, chřest, celer, brokolice, ledový salát, květák, zelí, ředkvičky

OVOCE

 • s nízkým obsahem cukru
 • borůvky, maliny, jahody, avokádo, třešně

MLÉČNÉ VÝROBKY

 • s vysokým obsahem tuku
 • mléko, zakysaná smetana, tvrdé sýry (parmazán), měkké sýry (niva), plnotučný jogurt

OŘECHY:

 • lískové, vlašské, pistácie, makadamové, mandle, kokos

Co naopak nejíst

Sladkosti, cukr, bílá rýže, bílá mouka, brambory, pečivo, těstoviny, některé ovoce (banány, hroznové víno atd.), alkohol. Z alkoholu se povoluje příležitostně vinný střik a káva se při ketodietě pije bez cukru i bez mléka.

Vzor jídelníčku při ketogenní stravě

 • Snídaně: Vaječná omeleta se slaninou
 • Svačina: Plnotučný jogurt s borůvkami a ořechy
 • Oběd: Steak s ledovým salátem a chřestem
 • Svačina: Zeleninový salát s feta sýrem
 • Večeře: Rajčata s mozzarellou s olivovým olejem

Zásady ketodiety

 • Jezte jen když máte hlad
 • Nepřejídejte se
 • Dodržujte tříhodinový odstup mezi jídly

Keto dieta: recepty

Zájemce o další příklady jídelníčku můžeme odkázat například na tyto zdroje:

Posted on

Jak přes Vánoce nepřibrat

Jak přes vánoce nepřibrat - detail vánočního stromku

Vánoce jsou svátky, které mnohým z nás zničí pečlivě budovanou štíhlou postavu. Ženy během nich průměrně přiberou tři kila, muži dokonce pět. Dny se totiž krátí, venku je zima, zato televize láká na pohádky a obchody se plní vánočními dobrotami. Jak si zachovat své zdravé stravovací i cvičící návyky a prožít Vánoce bez bolavého břicha?

Hlavně žádný stres!

Stres nejen škodí zdraví, ale zvyšuje také tendenci k přejídání. A Vánoce nadělují hlavně ženám pořádnou dávku stresu: nákupy, úklid, pečení, vaření,… Pak jíte za chodu, až pozdě večer si dopřáváte hostinu a ztrácíte přehled o přijatých kaloriích. Co takhle netrvat na tom, aby bylo vše dokonalé, a místo toho si užít poklidné svátky se svými nejbližšími? Myslete také na sebe a dopřejte si teplou koupel, cvičení, nebo jiný relax. Ke každému jídlu se posaďte a v klidu si ho vychutnejte. Dostaví se vám rychleji pocit nasycení, a navíc budete vědět, kdy přestat.

Menší porce

Méně je někdy více. Jíte k obědu za tři a po zbytek dne uždibujete? Naplánujte si místo toho menší jídlo pětkrát až šestkrát denně – tedy zhruba každé tři hodiny. Díky tomuto triku se budete cítit sytí, aniž byste se přejídali. Pokud nevíte, jak si ohlídat velikost porcí, používejte malé talířky. Během dne můžete uždibovat, ale vyhněte se sladkostem. Dopřejte si místo nich zeleninu a ovoce, klidně i sušené. Nenechte se ovládnout mlsným jazýčkem.

Vánoce nejsou jen televize

Gaučing u pohádek je zhouba štíhlé linie! Vánoční klid a pohodu vám nadělí stejně tak dobře i koulování nebo procházka s dětmi. Třeba rovnou na vánoční nákupy, a spojíte tak příjemné s užitečným. Zkuste cvičit nebo sportovat. Víte, kolik kalorií spálíte u lyžování? Pokud se vám nechce ven na mráz, zkuste cvičení doma – například zumbu. Můžete vyzkoušet i nové indoor sporty. Co takhle pojmout to zážitkově a zapojit i rodinu? Pobavit a zároveň zapotit se dá při správném nasazení třeba při squashi nebo i při badmintonu. Anebo si zajděte zaplavat do bazénu.

Pečte s mírou a „light“!

Cukroví má jen dokreslovat atmosféru Vánoc. Upečte maximálně pět druhů ze zdravých surovin. Celozrnnou mouku místo bílé, med nebo třtinový cukr místo bílého apod. Receptů je celá řada. Nic nezkazíte například piškotovým těstem, když použijete méně cukru a oleje, než uvádí návod. Krémy si nemusíte odříkat, ale volte ty lehké, nejlépe z pudinku či tvarohu.

Cukroví za víkend

Věřte nevěřte, během průběžném ochutnávání pokrmů sníte zhruba polovinu své běžné porce. A sečtěte si, kolik kalorií do sebe dostanete při pečení plechů s cukrovím. Proto radíme: zadělejte těsto ve velkém, ideálně ve společnosti vice lidí, kteří zastanou roli ochutnávače, případně vám před nimi bude trapné uždibovat. Pokuste se pečení zkouknout nejlépe během jediného víkendu a už se k němu nevracejte.

Žena v kalhotech, které jsou jí velké

Štědré, ale zdravé Vánoce

Existuje spousta typických vánočních jídel, která jsou zároveň dietní: vánoční kuba, rybí polévka, jablka se skořicí, sušené švestky,… Dokonce i ty nejtradičnější pokrmy, jako je třeba bramborový salát či kapr, můžete připravit na dietní způsob.

Masožravcům doporučujeme o Vánocích nakupovat ryby a libová masa (svíčková, kuřecí prso, vepřová pečeně, krůtí aj.) bez viditelného tuku. Obloukem se vyhněte sekané, karbanátkům, klobásám a párkům. Volte vhodnou přípravu masa. Ideálně uvařit maso v páře, na přírodní způsob nebo podlít vodou a péct v troubě. Zapomeňte nasmažení! Také přehnaně nesolte, ani nepoužívejte silné kořenící směsi.

Pokud milujete polévky, doporučujeme vývary z drůbežího skeletu nebo z drůbežího masa. Rozhodně nezahušťujte jíškou, ani nepřidávejte další tuk. Naopak můžete přidat zeleninu.

Také „býložravci“ se musí o Vánocích hlídat. Vyhýbejte se nadýmavým potravinám, jako je např. zelí, kapusta, květák, luštěniny, fazolové lusky, nebo také čerstvé kynuté pečivo. Jako přílohu volte vařenou či dušenou rýži, jemně vařené těstoviny, jáhly, vařené brambory či bramborovou kaši.

I v alkoholu jsou kalorie!

Možná se v jídle hlídáte tvrdě jako Sparťan, ale pokud se k tomu na kuráž posilňujete „vaječňákem“, kila půjdou nahoru. Odříkejte si destiláty a sladké likéry. Že si musíte něčím připít? Sklenka „dietního“ bílého vína nebo vinného střiku vám štíhlou postavu nezničí.

Toto ale v žádném případě neznamená, že máte v časech klidu a pohody žíznit. Odborníci naopak doporučují vypít každý den alespoň dva litry tekutin. To vám pomůže také utišit kručící žaludek. Pokud se chcete vejít další rok do plavek, pijte nejlépe zeleninové a ovocné šťávy, neslazené minerálky a čistou vodu, případně vodu s citronem. K zahnání mrazu si vařte bylinkové a ovocné čaje.

Faldíky po návštěvách

Příbuzní vám dají nejen nějaký ty dárky (a čerstvé drby z širšího kruhu rodiny), ale určitě i mísy vánočních dobrot. A pokud ani neochutnáte, vynesou vás v zubech. Návštěvy k Vánocům patří, ale nemusíte jimi trávit všechen volný čas. Navíc i během nich si můžete „zasportovat“. Zkuste se s příbuznými domluvit, že místo přežírání u televize se půjdete třeba projít nebo si zabruslit.

Motivujte se

Bez silné motivace jsou vám naše rady na houby. Popřemýšlejte o tom, jaký význam pro vás má zdravý životní styl a proč ho během pár dnů nehodit do žita. Pokud cvičíte, najděte si přes Vánoce parťáka. Ve dvou se to lépe táhne.

Posted on

Pražský Týden sportu zdarma: konfrontuj vánoční kila!

Týden sportu - fitness - cvičení TRX

O nebezpečí vánočního pohodlí (a přiznejme si to – leckdy i obžerství) jsme psali v minulém článku. Přibrat přes Vánoce není žádný problém. Udržet si cvičební morálku a předvánoční váhu už je horší. Přinejmenším Pražanům ale může pomoct zajímavá a pomalu již tradiční akce: týden sportu zdarma.

Všichni odjedou z města za rodinami, na hory anebo se přinejmenším usadí u pohádek a budou od Vánoc do Silvestra pomalu uzobávat letošní cukroví? Využijte toho a obsaďte vyklizené fitko! Pokud s sebou vytáhnete i část rodiny, můžete spojit tradiční rodinnou pospolitost s novými zážitky a prospět tak nejen své linii, ale i linii rodinných souputníků. Kromě toho můžete mít i nový společný zážitek – v konzumním šílenství Vánoc to může být velice příjemná alternativa.

Co, kdy, kde?

Týden sportu zdarma v Praze proběhne letos už podeváte, a to ve dnech 25. – 31. prosince 2018. V tomto týdnu můžete zdarma využít řadu místních sportovišť, bazénů, kurtů či ledových ploch. Kompletní seznam najdete na oficiálním webu akce.

Sporty v nabídce

 • badminton
 • beach volejbal
 • bojová umění
 • boulder
 • fitness
 • floorbal
 • hokej
 • jóga
 • lezení
 • moto: čtyřkolky
 • plavání
 • posilovny
 • spinning
 • squash
 • stolní tenis
 • tenis
 • veřejné bruslení
 • volejbal
 • zdravá záda

Nabídka je tedy poměrně široká, navíc zdarma. Tak proč toho nevyužít k troše sebe-péče nebo k objevování nových pohybových možností, že? Vyjděte z letošních svátků jako Pretty Woman nebo statný Ivan Vy!