Posted on

Jak vybrat správnou lyžařskou helmu

Lyžař s detailem lyžařské helmy

Na lyžích se stává řada úrazů. Myslete na svou bezpečnost a noste kvalitní lyžařskou helmu. Pomůžeme vám vybrat vhodnou helmu, která odpovídá vašim potřebám i úrovní pokročilosti.

Přilbu vám zákon nepřikazuje, ovšem řada odborníků ji důrazně doporučuje. U dětí je nošení helmy nepsanou povinností. Většina lyžařských škol dokonce vaše dítě odmítne, pokud ji nebude mít.

Konstrukce

Lyžařské helmy mají tři základní konstrukční řešení:

  • Halfshellové (poloskořepinové) s měkkými textilními ušnicemi, které zajistí lehkost a elegantní vzhled. Navíc je v nich lépe slyšet. Ušnice lze snadno odepnout, což se může zejména v teplejších dnech hodit.
  • Fullshellové (celoskořepinové) s pevnou plastovou skořepinou chrání celou hlavu včetně uší. Jsou bezpečnější, ale o trochu těžší. Lze na ně připevnit chránič brady a čelisti (integrál), čímž si zajistíte ještě vyšší ochranu.
  • Integrální helmy mají tento chránič připojený neoddělitelně. Hodí se zejména pro extrémní freeride (jízdu mimo sjezdovky) a závodníky. Mohou ji ale využít i lyžaři, kteří v minulosti utrpěli úraz v oblasti obličeje a potřebují nadstandardní ochranu.

Konstrukci přilby dále rozdělujeme podle technologie na:

  • In-mold helmy, které se skládají z vnitřní vrstvy silně stlačeného polystyrenu pevně spojeného s vnější nárazuvzdornou plastovou skořepinou. Při nárazu polystyren spolehlivě ochrání vaši hlavu, ale zdeformuje se. Proto ji musíte po větším nárazu vyměnit. Výhodou in-mold konstrukce je nízká hmotnost při zachování vysoké ochrany.
  • Helmy sinjected technologií (tzv. sendvičové helmy) se vyrábějí vstřikováním speciální pěny do vnější plastové skořepiny. Náraz neabsorbují bodově, nýbrž po celé ploše přilby. Jsou o trochu těžší než in-mold helmy, mají ale mnohem delší životnost i pevnější vnější skořepinu. Poskytují tedy vyšší stupeň ochrany.

Lyžař

Kategorie lyžařských přileb

Podle vašich lyžařských dovedností, zaměření a ambicí vybírejte mezi těmito kategoriemi přileb:

  • Rekreační helmy pro běžné lyžování na sjezdovce. Kladou důraz na komfort, mají elegantní design, a navíc i příznivou cenu. Obvykle mají halfshellové provedení a in-moldovou technologii s EPS výstelkou.
  • Helmy pro náročné ocení lyžaři, kterým si nevadí připlatit za nadstandard. Vynikají atraktivním designem a (nebo) bezpečností, pro níž využívají podobné technologie jako sportovní helmy. Mohou mít také zabudovaný audio systém nebo štít z plexiskla, který spolehlivě nahradí lyžařské brýle.
  • Sportovní helmy pro rychlou jízdu, freeride a slalomové závody. Často mají fullshellovou konstrukci a EPP výstelku zvládající i opakované nárazy. Kromě toho jsou vybaveny pokročilejším systémem odvětrávání, které lze přizpůsobit počasí a vaší aktuální lyžařské aktivitě. Mnoho modelů disponuje i dalšími ochrannými technologiemi (např. MIPS nebo Recco).

Velikost

Sebelepší bezpečnostní technologie vám ale bude k ničemu, pokud nevyberete správnou velikost přilby. Tu (překvapivě) nejlépe zjistíte jejím nasazením.

Helma má sedět natěsno a nesmí se na hlavě hýbat. Při předklonu s rozepnutým podbradním páskem nesmí z hlavy sklouzávat. Současně vás ale nesmí nikde tlačit. Doporučujeme vyzkoušet více značek, protože každý výrobce má trochu jiný tvar helmy. Při používání ji pak mějte utaženou tak, abyste mezi řemínek a bradu mohli vsunout dva prsty.

Nezapomeňte také vyzkoušet helmu i s brýlemi. Ani nákup brýlí a přilby od stejného výrobce vám nezaručí, že na vaší hlavě spolu budou sedět.

Příliš velký prostor mezi horní hranou brýlí a helmou způsobí nápor chladu na čelo. Pokud není naopak prostor žádný, dochází u ucpání ventilace na vršku rámečku a krycí molitan může nasávat vlhkost ze sněhu. Správně kompatibilní brýle mají pruženku („gumu“) připevněnou na brýlích hodně vepředu, aby dobře kopírovala tvar helmy.

Atestace

Při výběru lyžařské helmy nakonec ještě přesvědčte, že má odpovídající certifikaci. Tu vždy naleznete přímo na helmě. U nás se nejčastěji setkáte s normou ČSN EN 1077. Vyskytují se rovněž atesty ASTM F2040, Snell RS-98 a S-98.

Úrazy hlavy se řadí k těm nejvážnějším a častokrát zanechávají trvalé následky. A jedině kvalitní a správně vybrána helma dokáže většině z nich zabránit. Pro ještě vyšší bezpečnost při lyžování vám doporučujeme zakoupit také chránič zad („páteřák“).