Posted on

Jak vybrat boxovací pytel?

Boxovací pytel, boxující žena

Jste aktivním sportovcem či začátečníkem, který se věnuje boxu? Chcete se tomuto sportu věnovat profesionálně anebo chcete box pěstovat jen jako vhodnou aerobní aktivitu? Ať už je to jakkoli, základem vašeho domácího tréninku bude vhodný boxovací pytel.

Jak vybrat ten správný boxovací pytel pro vás?

Box není jen zálibou profesionálních boxerů, v posledních letech se z něj stává oblíbená pohybová aktivita lajků a nových nadšenců, stejně jako těch, kteří hledají vhodné cardio či posilovací cvičení na doma. Anebo potřebují prostě jen vypustit páru. Box je oblíbený nejen u mužů, ale i u žen. A aby celá záležitost neztratila po pár návštěvách fitka svůj smysl, mnohým přijde k duhu i domácí trénink. Na ten je třeba především správný boxovací pytel.

Kritéria výběru

  • V první řadě je třeba vzít v úvahu následující kritéria: jaká je vaše výška a váha, pro jaký konkrétní účel boxovací pytel potřebujete a také pro koho. Pokud ho chcete pro své ratolesti, je dobré vědět, že na trhu se dá sehnat např. i dětský boxovací pytel vhodných rozměrů či pro zábavu.
  • Dalším parametem výběru je samotná váha pytle. Hmotnost boxovacího pytle by měla být stejná jako ta vaše. Pokud jde pouze o fitness, může být váha pytle poloviční. V případě, že jste úplný začátečník, dbejte na to, aby hmotnost pytle nepřesáhla 35 kg.
  • Dalším kritériem výběru je délka pytle. V tomto případě je třeba vybírat podle toho, zda jde o trénování samotného boxu nebo bude aktivita spojena i s výkopy. V prvním případě postačí délka 80 až 120 cm, při výkopech je vhodnější délka 200 cm.
  • Stejně důležitý je také materiál boxovacího pytle. Zde máte na výběr z několika možností. Nejčastějšími materiály jsou koženka či pravá kůže, vinyl a plátno. Nejdražší (a také nejkvalitnější) variantou, která zaručuje dlouhou životnost tohoto náčiní, je pravá kůže.
  • Když jsme u povrchového materiálu, nelze opomenout ani samotnou výplň. V případě dražší varianty se obvykle jedná o výplň kůží nebo pískem. U levnějších provedení jsou výplně řešené textiliemi, drceným plastem či dokonce gumou. Ale můžete se setkat i s variantou plněnou vzduchem.

Boxování do boxovacího pytle

Kolik stojí boxovací pytel?

Co se týče ceny, ta je ovlivněna zejména materiály a samotnými rozměry. Můžete si pořídit boxovací pytel za pár stovek, ale i za několik tisíc. Ideální volbou pro nevybaveného začátečníka může být nějaká výhodně nabízená boxovací sada: pytel a rukavice. Pokud si zvolíte závěsný boxovací pytel, nezapomeňte započítat do výsledné ceny také držák na boxovací pytel.

Z jakých typů si můžete vybírat?

Můžete si vybrat tradiční závěsný boxovací pytel, stacionární boxovací pytel (volně stojící boxovací pytel) či například nafukovací boxovací pytel. Dalšími variacemi jsou boxovací hrušky a figuríny. Volba bude záviset zejména na tom, co a jak přesně chcete trénovat, ale i na prostorových možnostech vašeho bytu či domu. Pro fitbox a výkopy jsou ideální volně stojící pytle, zatímco pro trénink „pouze rukama“, tj. pro trénink jednoduchých úderů vám postačí boxovací hruška.