Posted on Napsat komentář

Jak si vybrat zimní brusle?

Dámské zimní brusle

Co by to bylo za Vánoce, kdyby jste si nezabruslili? Ať si už vyrazíte na zimní stadion, na zamrzlý rybník, nebo na hokej, potřebujete správné a kvalitní brusle. Poradíme vám s výběrem zimních bruslí na led pro pány, dámy i děti.

Právě to, kde plánujete bruslit, je nejzásadnější při výběru bruslí na led.

Rekreační bruslení

Pro veřejné bruslení a  běžné bruslení na zamrzlých plochách se řiďte především pohodlím brusle a cenou. Stačí vám obyčejný model od ověřených značek jako je CMM, Mission, Bauer nebo Reebok. Zásadní je ale vybrat správnou velikost bruslí na led. U bruslí na rekreaci můžete zvolit i trochu větší velikost než je vaše noha. Volíte mezi dámskými a pánskými bruslemi.

Pro inspiraci určitě pořádně prostudujte nabídku aktuálních modelů (můžete kliknout pro detail). Věděli jste, že se dělají například i brusle „dva v jednom“?

Pánské brusle

Pánské zimní brusle (kanady) mají mít co nejpevnější konstrukci, aby v nich noha jistě držela. Současně však musí být pohodlné a nesmí nohu svírat příliš silně. Pro vyšší komfort doporučujeme vybrat zimní brusle vyrobené z materiálu s termoregulačními vlastnostmi.

Dívčí a dámské brusle

Dámské brusle mívají speciální nože se zoubky určené pro ženský styl jízdy. Levnější nože jsou z uhlíkové (karbonové) oceli. Kvalitní modely jsou vybaveny noži z nerezavějící oceli a mají na povrchu mezinárodní značku kvality TŰV.

Pro vyšší komfort doporučujeme vybrat dámské brusle zateplené kožíškem. Zvýšený nárt se syntetickým kožíškem nejen hřeje, ale navíc lépe drží nohu v brusli.

Dětské brusle

Dětem dopřejte především atraktivní design, aby si své zimní brusle rádi nazouvaly. Trendem jsou tzv. roztahovačky se systémem nastavení velikosti brusle. Dělí se na tři kategorie velikosti:

 • S: 30 – 33
 • M: 34 – 37
 • L: 38 – 41

Pozor: Velikost roztahovačky nesmí být o více než 3 čísla vyšší než je noha dítěte.

Další skupinu dětských bruslí tvoří tzv. kačenky. Mají celokovovou konstrukci s nastavitelnou velikostí podvozku pomocí šroubů. Jsou určeny pro předškoláky s malou velikostí nohy. Spíše než na skutečné bruslení se hodí pro první krůčky na ledu.

Oblíbené jsou také dětské brusle 2v1, které umožňují výměnu podvozku. Díky tomu si vaše dítě užije bruslení v létě i v zimě ve stejném páru bruslí.

Děti na bruslích na zimním stadionu

Brusle na hokej

Pro sportovní výkony nebo intenzivní bruslení je ideální vybrat brusle opatřené materiálem, který dokáže odvádět pot a zároveň brusli zatepluje. Poté vybíráme podle následujících parametrů.

Velikost

Hokejová brusle musí sedět naprosto přesně. Profesionální a poloprofesionální modely mají  přizpůsobivý vnitřek, jejich tvarovatelnost však není nekonečná a nepomůže, pokud vyberete příliš malou nebo velkou brusli. Protože je noha při bruslení více zatěžována, musí být hokejová brusle zpravidla o půl čísla až číslo větší, než je vaše běžná obuv. Doporučujeme při zkoušení nosit ponožky, které budete mít i při hře.

Pokud nakupujete hokejové brusle online, vybíráte mezi těmito kategoriemi:

 • Žákovské brusle (Yth) velikosti 24–32 (EUR)
 • Juniorské brusle (JR) velikosti 33–39 (EUR
 • Seniorské brusle (SR) velikosti 40–48 (EUR)

Pro přesnější údaje musíte prostudovat tabulku velikosti bruslí na webu konkrétního výrobce.

U hokejových bruslí hraje velkou roli také šířka přední poloviny boty:

 • Úzká bota (C nebo N)
 • Běžně široká bota (D nebo R)
 • Široká bota (E nebo W)
 • Extra široká bota (EE nebo E2)

Vaše volba opět závisí na šířce vaší běžné obuvi – brusle musí být o trochu užší.

Herní dovednosti

Řadu hokejových bruslí volte podle vaší zdatnosti:

 • Brusle pro amatéry – Vhodné pro bezkontaktní hokej, kde se nestřílí moc často ani tvrdě. Mají měkčí výztuhu, která zajišťuje dostatečný komfort. Cena se pohybuje v rozmezí 1000-2500 Kč. Pokud s nimi nehrajete náročnou hru, budou vám dlouho sloužit.
 • Brusle pro polo-profesionály– Přebírají spoustu technologií od špičkových modelů, a přitom mají přijatelnou cenu. Jsou vhodné pro zkušenější hráče, kteří dokáží využít potenciál brusle a protihráči umí tvrdě vystřelit.
 • Brusle pro profesionály– Přináší maximální výkon a ochranu.  Jsou neuvěřitelně pevné a skvěle drží.  Stojí ale minimálně 8000 Kč.

Styl bruslení

Různé řady hokejových bruslí jsou navržené pro různé styly bruslení:

 • Frekvenční styl (Bauer Vapor, CCM JetSpeed) – Ideální pro dynamickou rychlost, náhlé změny směru a rychlosti, brzdy, otočky, starty a rozjezdy.
 • Silový styl(Bauer Supreme, CCM Tacks) – Pro široké oblouky a dlouhé odrazy; zajišťuje vysokou stabilitu.
 • Univerzální styl(Bauer Nexus, CCM Ribcor) – Kombinace obou předchozích stylů; hlubší střih; brusle jsou vybaveny pokročilými technologiemi.

Vybírejte hokejové brusle, které nejlépe vystihují váš styl.

Dětské brusle pro hokej

Dětem ani sebelepší hokejové brusle nezlepší jejich výkony. Navíc střely ani střety v dětském hokeji nejsou tvrdé, proto tvrdá brusle postrádá význam. Vybírejte pro vašeho potomka raději levnější a měkčí model, který ho nebude tlačit. Jak bude dítě stárnout a posouvat se do vyšších věkových kategorií, přecházejte na vyšší modelovou řadu dětských bruslí.

Úspěšné jste nakoupili a nemůžete se dočkat na led? Zabrzděte! Před první jízdou musíte nechat své zimní brusle na led nabrousit.

Co vám brusič neřekne: Brusle, které mají revoluční systém výměnných nožů T-Blade, se nemusí vůbec brousit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *