Posted on

Jak přes Vánoce nepřibrat

Jak přes vánoce nepřibrat - detail vánočního stromku

Vánoce jsou svátky, které mnohým z nás zničí pečlivě budovanou štíhlou postavu. Ženy během nich průměrně přiberou tři kila, muži dokonce pět. Dny se totiž krátí, venku je zima, zato televize láká na pohádky a obchody se plní vánočními dobrotami. Jak si zachovat své zdravé stravovací i cvičící návyky a prožít Vánoce bez bolavého břicha?

Hlavně žádný stres!

Stres nejen škodí zdraví, ale zvyšuje také tendenci k přejídání. A Vánoce nadělují hlavně ženám pořádnou dávku stresu: nákupy, úklid, pečení, vaření,… Pak jíte za chodu, až pozdě večer si dopřáváte hostinu a ztrácíte přehled o přijatých kaloriích. Co takhle netrvat na tom, aby bylo vše dokonalé, a místo toho si užít poklidné svátky se svými nejbližšími? Myslete také na sebe a dopřejte si teplou koupel, cvičení, nebo jiný relax. Ke každému jídlu se posaďte a v klidu si ho vychutnejte. Dostaví se vám rychleji pocit nasycení, a navíc budete vědět, kdy přestat.

Menší porce

Méně je někdy více. Jíte k obědu za tři a po zbytek dne uždibujete? Naplánujte si místo toho menší jídlo pětkrát až šestkrát denně – tedy zhruba každé tři hodiny. Díky tomuto triku se budete cítit sytí, aniž byste se přejídali. Pokud nevíte, jak si ohlídat velikost porcí, používejte malé talířky. Během dne můžete uždibovat, ale vyhněte se sladkostem. Dopřejte si místo nich zeleninu a ovoce, klidně i sušené. Nenechte se ovládnout mlsným jazýčkem.

Vánoce nejsou jen televize

Gaučing u pohádek je zhouba štíhlé linie! Vánoční klid a pohodu vám nadělí stejně tak dobře i koulování nebo procházka s dětmi. Třeba rovnou na vánoční nákupy, a spojíte tak příjemné s užitečným. Zkuste cvičit nebo sportovat. Víte, kolik kalorií spálíte u lyžování? Pokud se vám nechce ven na mráz, zkuste cvičení doma – například zumbu. Můžete vyzkoušet i nové indoor sporty. Co takhle pojmout to zážitkově a zapojit i rodinu? Pobavit a zároveň zapotit se dá při správném nasazení třeba při squashi nebo i při badmintonu. Anebo si zajděte zaplavat do bazénu.

Pečte s mírou a „light“!

Cukroví má jen dokreslovat atmosféru Vánoc. Upečte maximálně pět druhů ze zdravých surovin. Celozrnnou mouku místo bílé, med nebo třtinový cukr místo bílého apod. Receptů je celá řada. Nic nezkazíte například piškotovým těstem, když použijete méně cukru a oleje, než uvádí návod. Krémy si nemusíte odříkat, ale volte ty lehké, nejlépe z pudinku či tvarohu.

Cukroví za víkend

Věřte nevěřte, během průběžném ochutnávání pokrmů sníte zhruba polovinu své běžné porce. A sečtěte si, kolik kalorií do sebe dostanete při pečení plechů s cukrovím. Proto radíme: zadělejte těsto ve velkém, ideálně ve společnosti vice lidí, kteří zastanou roli ochutnávače, případně vám před nimi bude trapné uždibovat. Pokuste se pečení zkouknout nejlépe během jediného víkendu a už se k němu nevracejte.

Žena v kalhotech, které jsou jí velké

Štědré, ale zdravé Vánoce

Existuje spousta typických vánočních jídel, která jsou zároveň dietní: vánoční kuba, rybí polévka, jablka se skořicí, sušené švestky,… Dokonce i ty nejtradičnější pokrmy, jako je třeba bramborový salát či kapr, můžete připravit na dietní způsob.

Masožravcům doporučujeme o Vánocích nakupovat ryby a libová masa (svíčková, kuřecí prso, vepřová pečeně, krůtí aj.) bez viditelného tuku. Obloukem se vyhněte sekané, karbanátkům, klobásám a párkům. Volte vhodnou přípravu masa. Ideálně uvařit maso v páře, na přírodní způsob nebo podlít vodou a péct v troubě. Zapomeňte nasmažení! Také přehnaně nesolte, ani nepoužívejte silné kořenící směsi.

Pokud milujete polévky, doporučujeme vývary z drůbežího skeletu nebo z drůbežího masa. Rozhodně nezahušťujte jíškou, ani nepřidávejte další tuk. Naopak můžete přidat zeleninu.

Také „býložravci“ se musí o Vánocích hlídat. Vyhýbejte se nadýmavým potravinám, jako je např. zelí, kapusta, květák, luštěniny, fazolové lusky, nebo také čerstvé kynuté pečivo. Jako přílohu volte vařenou či dušenou rýži, jemně vařené těstoviny, jáhly, vařené brambory či bramborovou kaši.

I v alkoholu jsou kalorie!

Možná se v jídle hlídáte tvrdě jako Sparťan, ale pokud se k tomu na kuráž posilňujete „vaječňákem“, kila půjdou nahoru. Odříkejte si destiláty a sladké likéry. Že si musíte něčím připít? Sklenka „dietního“ bílého vína nebo vinného střiku vám štíhlou postavu nezničí.

Toto ale v žádném případě neznamená, že máte v časech klidu a pohody žíznit. Odborníci naopak doporučují vypít každý den alespoň dva litry tekutin. To vám pomůže také utišit kručící žaludek. Pokud se chcete vejít další rok do plavek, pijte nejlépe zeleninové a ovocné šťávy, neslazené minerálky a čistou vodu, případně vodu s citronem. K zahnání mrazu si vařte bylinkové a ovocné čaje.

Faldíky po návštěvách

Příbuzní vám dají nejen nějaký ty dárky (a čerstvé drby z širšího kruhu rodiny), ale určitě i mísy vánočních dobrot. A pokud ani neochutnáte, vynesou vás v zubech. Návštěvy k Vánocům patří, ale nemusíte jimi trávit všechen volný čas. Navíc i během nich si můžete „zasportovat“. Zkuste se s příbuznými domluvit, že místo přežírání u televize se půjdete třeba projít nebo si zabruslit.

Motivujte se

Bez silné motivace jsou vám naše rady na houby. Popřemýšlejte o tom, jaký význam pro vás má zdravý životní styl a proč ho během pár dnů nehodit do žita. Pokud cvičíte, najděte si přes Vánoce parťáka. Ve dvou se to lépe táhne.