Posted on Napsat komentář

Hot jóga jako ideální zimní aktivita pro zimomřivé

Žena cvičící jógu - hot yoga, bikram yoga

Pokud milujete teplo, může vás ve sportování poněkud limitovat, minimálně pocitově. Plavání nebo běhání jsou samozřejmě i v zimních měsících skvělé aktivity, ale přiznejme si, že je ocení hlavně ti, kterým chladnější období nevadí. Bohužel pro nás zimomřivé je to spíš utrpení. Není ale třeba propadat zbytečné skepsi. I v zimě se dá sportovat s radostí, pouze je třeba jít na to jinak.

Skvěle se hodí třeba hot jóga. Je úžasná hned v několika ohledech. Jednak se při ní výborně uvolníte a vyčistíte si hlavu od všedních starostí, ale kromě toho vám možná pomůže i proti migrénám či při bolestech zad. Hot jóga detoxikuje, čistí lymfatický systém a posiluje imunitu. Cvičit ve čtyřiceti stupních je zároveň zajímavé i tím, že se v teple snáze protáhnete. Jestliže u hot jógy vydržíte, za pár týdnů uvidíte výsledky i na svém těle. Postavu totiž hot jóga formujete maximálně efektivně. Bonusem pro všechny zimomřivé bude tolik vítané prohřátí organismu. Při 40 stupních Celsia to vlastně ani jinak nejde. Mimochodem, při této teplotě se v ásanách i více uvolníte a dosáhnete dál, než na co jste zvyklí v chladné místnosti.

Půjdete na hot jógu poprvé? Jak na to?

Vyražte s cílem si jógu užít a procítit své tělo

Hot jógy se nemusí bát ani úplní začátečníci. Některé lekce jsou pro ně přímo určen. Jako u klasické jógy je třeba řídit se především jednoduchým, a přitom moudrým pravidlem: každý cvičí podle svých aktuálních fyzických možností. Záměrem není překonávat ostatní nebo dát nohu stejně vysoko jako oni. Jde o vlastní prožitky. Při pravidelném cvičení sami uvidíte, jaké děláte pokroky, a to v relativně krátkém čase.

Než si ale nadšeně zakoupíte permanentku, určitě si vyzkoušejte jednu lekci jen tak, ne každému totiž příliš horké prostředí sedí a může se stát, že budete mezi těmi, které specifika hot jógy spíš odradí. Určitě se ale nenechte odradit zbytečně předem. Většina lidí teplu spíš propadne. Jakou si s sebou zvolit výbavu?

Žena cvičící jógu - hot yoga, bikram yoga

Podložka na hot jógu – s ručníkem či bez?

Kdo se někdy snažil udržet v pozici psa s hlavou dole na klouzavé podložce, ví, že solidní podložka bude asi základ. Správná podložka na hot jógu musí skvěle přilnout k podlaze a neměly by vám na ní klouzat ani ruce. Dobré podložky na hot a Bikram jógu jsou třeba z kaučuku, existují i podložky z juty – sice tvrdší, ale dají se podložit něčím měkčím – a třeba podložky značky Manduka je mezi jogíny prověřená klasika. Kromě toho by měla vaše podložka zvládnout absorbovat i vlhkost. Na to jsou skvělé bavlněné podložky. Pro začátek si můžete jógamatku půjčit ve studiu před lekcí a okouknout, co používají zkušenější. Určitě se vám ale bude hodit ručník.

Co na sebe? Jak vybrat oblečení na hot jógu

Vhledem k teplému prostředí si poděkujete, když toho budete mít při hot józe na sobě co nejmíň. Dlouhé legíny a huňatá trička moc neužijete. Krátké šortky, tílko, některé ženy cvičí dokonce jenom v minimálním topíčku – ve sportovní podprsence. Kromě toho můžete ale na Bikram/hot józe ocenit i něco, co vás možná ani nenapadlo či co řada milovníků jógy ani nezná – rukavice na jógu. Zpocené tělo klouže ještě víc než tělo při normální józe a v některých ásanách možná dost oceníte, když vám práci něco usnadní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *